Yeşil Burun Adaları (Cape De Verde) Nerededir?

Bir ada devlet düşünün, Batı Afrika’ya dahil edilen Atlas Okyanusunda bulunuyor. Senegal açıklarında ve Afrika ana kıtasının yaklaşık 570 km batısında yer alıyor. Manzarası ve deniziyle eşsiz bir güzellik olan Yeşil Burun Adaları’na nam-ı diğer Cape De Verde ‘ye yakından bakalım…

Yeşil Burun Adaları adından da anlaşılacağı üzere bir den fazla adadan oluşur. Tam olarak 10 ada ve 8 adacıktan oluşan takım ada diyebiliriz. En büyük adalar yaklaşık 50-60 km uzunluğundadır. 4033 km² alana sahiptir. Başkenti ise Praia’dır.

15. yüzyılda ıssız adaların keşfiyle beraber varlığından haberdar olunan Yeşil Burun Adaları, bir süre Portekiz’in sömürgesi oldu. Uzun süren sömürgecilik sisteminden sonra 1975 yılında bağımsızlığını ilan etti. 1990 yılında çok partili sisteme geçti. Belki ilginç gelecek ancak Cape De Verde Afrika’nın en istikrarlı demokratik hükümetlerinden biri olmaya devam ediyor. Ada aldığı yoğun göç nedeniyle kendi vatandaşından daha fazla gurbetçi barındırır. Nufusun büyük bir kısmını Afrikalı ve Portekizliler oluşturuyor.

Tatil Cenneti
Afrika denildiğinde aklınıza ilk gelenin tatil olmadığını veya Safari tatili olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak Yeşil Burun Adaları tam bir tatil cenneti diyebiliriz. Adada şahane denize eşlik eden yeşillik ve sıcak insanlar sizi bekliyor olacak. Bembeyaz kumlar, muhteşem doğa ve yüksek yaşam standartları ile sizi şaşırtacağından eminiz. Aklınızdaki belli başlı ön yargıları yıkacağını ve bambaşka bir dünyanın kapılarını açacağını söylemek yanlış olmaz.

Yılın büyük bir bölümü sıcak olsa da, sörf ve rüzgar severler için en uygun aylar Ocak ve Şubat olacaktır. Yaz ayları da durgun sularda dalmak isteyenler için birebirdir. Ayrıca gezi imkanınız olduğunda bir şekilde su altı mağaralarına dalış yapmalısınız. Unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Adada görülmeye değer yanar dağların yanı sıra, müzik, eğlence ve festivaller de fazlasıyla mevcuttur. Mayıs ayında başlayan büyük festivallerin yanı sıra neredeyse tüm yıl boyunca takvime yayılmış küçük festivaller de vardır. Düşündüğünüzden çok daha hareketli ve eğlenceli bir ada ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir