Van Kedileri Nasıl Bir Türdür?

Kedi seven herkesin yakından tanıdığı güzel bir cinstir. Oldukça sevimli bir kedi türü olan Van kedilerinden bahsediyoruz. Van kedileri, adı üstünde genellikle Van Gölü Havzasında yaşayan safkan bir kedi türüdür. En bilinen özelliği gözlerinin birbirinden farklı renklere sahip oluşudur.

Van Kedilerinin gözlerinin farklı renkte olmasının sebebi aslında genetik bir bozukluğun sonucudur. Bazı kedilerin iki gözü de maviyken, bazılarının iki gözü de kehribar (sarı, kahverengi arası) olabiliyor. Fakat şüphesiz en ilgi çeken Van kedisi, bir gözü mavi diğer gözü kehribar renginde olandır. Akıllara bu şekilde kazınmış, farklı göz renkleriyle meşhur olmuştur.

Kışın soğuktan etkilenmemek amacıyla tüyleri artarken, yazın bu tüyler daha azalır ve incelir. Beyaz ve ipeksi tüylerinin yanı sıra, tilkileri andıran kabarık kuyrukları vardır. Van kedisi titizlik ve temizlik konusunda diğer kedilere oranla daha hassastır.

Çoğu kedinin aksine suyu ve yüzmeyi çok seven bir türdür. Ayrıca karpuz, kavun ve hatta dondurma bile yediği görülmüştür. Avcılık iç güdüleri ise oldukça gelişmiş olup bakımı kolay bir kedi türüdür.

Oyun oynamaktan ve sevilmekten hoşlanır. Hareketli ve sadık bir kedi türüdür. Van kedileri, önce önüne konulan yemeğin sıcaklığını patileriyle kontrol edecek kadar zekidir. İlişkilerinde dişiler daha uyumlu taraf olup, aynı zamanda seçici olan taraftır. Yaşam alanlarını korumaya özen gösterirler. Farklı kedilerin bu alanlar içine girmesinden hoşlanmazlar. Hamilelik döneminde en fazla 4 yavru doğurabilir.

Van kedileri kedi cinsleri arasında oldukça sevilen ve farklı bulunan bir türdür. Yöreye özgü ve safkan bir tür olduğundan, Van kedileri Van’ın tescilli markası olmaya hak kazanmıştır. 2006 yılında tescillenmiş olup, Van’a ait bir değer olarak kabul edilmiştir.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir