Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Cam kavanozlara, bidonlara turşusu kurulan meyve yada sebzelerin üzeri su ile doldurulur. Münir Özkul ve Adile Naşit’in birbiriyle atıştığı sahneyi hatırlarsınız. Kimine göre en iyi turşu limonla kurulurken, kimileri de iyi turşunun sırrı olarak sirkeyi gösterir. Her ikisini kullanan ve sarımsak ilave edenler de vardır. Bu tartışmaları bir kenara bırakacak olursak, severek tüketilen turşunun ve turşu suyunun bir çok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Peki turşu suyunun faydaları nelerdir?

Başta sporcular olmak üzere yoğun tempo yapan kişiler için yararlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçeriğinde yüksek miktarda sodyum bulunmasından dolayı, spor anında kaybedilen su ve tuz miktarını telafi eder. Vücuttaki dengenin korunmasını sağlar. Ayrıca magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması olası kas spazmlarının önüne geçer.

Fermantasyon sürecine ve içeriğine bağlı olmakla beraber bol miktarda probiyotik içerir. Dolayısıyla bu probiyotik içerik aynı zamanda sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olmakla beraber, yararlı bakterileri destekler. Bu sayede bağırsak florasının düzenlenmesinde etkili olur.

Karın ağrılarının iyileşmesi ve sindirim sorunlarının düzene girmesini sağlayan bir diğer etken ise turşu suyunda bulunan sirkedir. Mide asidini düzenler ve mide rahatsızlıklarının giderilmesini sağlar.

Bazı araştırmalara göre yemekle beraber yada yemeklerden sonra yenilen turşu ve içilen turşu suyu, kan şekerinin ani yükselmesini önler. Turşusu kurulan sebzeye göre A ve E vitaminlerini içermenin yanı sıra antioksidan özelliği de mevcuttur.

Bağışıklığı güçlendirdiği, probiyotik ve antioksidan oluşu nedeniyle sindirime yardımcı oluşu da bilinen diğer etkileri arasında sayılabilir. Alkol aldıktan sonra ertesi gün oluşması muhtemel baş ağrılarını, sersemliği ve yorgunluğu azalttığı da bilinir. Bilimsel bir veri olmamakla birlikte adet dönemini düzene soktuğu ve ağrıları azalttığı da söylenmektedir.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir