Tron (TRX) Nedir?

Günümüzde özellikle Bitcoin ile beraber kripto paraları sıkça duyar olduk. Belli başlı popüler kripto paralar öne çıkar oldu. En çok yatırımcısı olan Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların yanı sıra ilk 10, ilk 15 sırayı zorlayan kripto paralar da dikkat çeker hale geldi. Kendisine ilk 20 kripto paralar arasında yer bulabilen hatta ilk 10’u bile zorlayan bir kriptoya yakından bakalım. Tron (TRX). Peki Tron nedir?

Sanal para birimi olarak yatırımcılar tarafından kabul gören Tron belki de en hızlı yayılan ve marketingi en iyi yapılan altcoinler arasına adını yazdırdı. Tron’u blok zincir tabanlı olmasının yanı sıra açık kaynak kodlu bir protokol olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Tron‘un kurucusu aynı zamanda Bittorrent‘in (veri indirme programı, aynı zamanda yeni bir alt coin) CEO’su Justin Sun‘dır. Justin Sun, teknik anlamda bir Vitalik Buterin olmasa da, elindeki ürün bir Ethereum olmasa da çok büyük bir pazarlama dehasına sahip biridir. Ülke başkanları ve borsa sahipleriyle arasını iyi tutmayı başarıp, ürününün tanıtımını oldukça başarılı bir şekilde yapabilmektedir.

Tron birbirinden farklı blok zincirleri ve ağlarını, akıllı sözleşme yöntemlerini desteklemekle birlikte Bitcoin, Ethereum, EOS ve diğer bir çok blok zincirdeki akıllı sözleşmeler dahil olmak üzere geliştiricilere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Bu imkanların başında geliştiriciler için çok protokollü alt yapı ve kullanıcıların pürüzsüz çok protokollü akıllı ağlardan yararlanmalarını sağlamak gelmektedir.

2017 yılının Eylül ayında ortaya çıkan Tron projesi online işlemlerde kimlik bilgileri ve kişisel kredi gibi hassas sayılan konuları çözmek için ücreti minimum tutan bir dizi anlaşma mekanizması kurmuştur. Bunun yanı sıra Tron, merkezi işlem yapısı yerine noktasal işlem yapısını kullanmayı tercih etmiştir.

Tron bilgi ve ağ özgünlüğünü sağlayabilmek için kullanıcılar, yatırımcılar ve geliştiriciler arasında büyük rol oynayabilir. Peki Tron’un geleceği parlak mı? Bu soruyu ne Tron ne de diğer coinler için olumlu yada olumsuz cevaplamak pek mümkün görünmüyor. Malum kripto piyasasında her şey çok çabuk değişmekle beraber, hep uyarısını yaptığımız üzere, yüksek karlar yanı sıra, yüksek zararlar da içerebilmektedir.

Son zamanlar da Çin devletinin blockchain hakkında geçmişteki tavrından uzak, daha olumlu görüşler bildirmesi başta Bitcoin olmak üzere, Tron ve Bittorrent‘e de olumlu yansımıştır. Ancak burada dikkat edilecek bir nokta vardır, o da Çin’in bu olumlu görüşünün sadece Blockchain teknolojisi hakkında oluşudur. Yani yarın bir gün biz Bitcoin veya falanca coin için demedik diyebilirler. Dip not olarak akıllarda bulunsun.

Hep söylediğimiz üzere kripto para piyasası bir çok riski içinde barındırmaktadır, dolayısıyla söylediklerimiz yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmak isteyenlerin kendi araştırmalarını iyi bir şekilde yapmaları ve kararı ona göre vermeleri daha uygun olacaktır.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir