Tehlikenin Adı : Instant Hazır Noodle ve Ramen

Zamanın çok değerli olduğu günümüzde, zahmetsiz ve kolay yapılabilen her iş insanlar için cazip olmaya başlamıştır. Özellikle konu sadece dakikalar içinde yemek yapmaksa, öğrencilerden tutunda çalışan ev hanımlarına kadar herkes için kulağa hoş geliyor. Bu noktada da insanlar hazır noodle ve ramen diye adlandırılan, orijinali ile pek alakası olmayan gıdalara başvuruyor. Peki instant noodle zararlı mı? Hangi durumda tehlike oluşturabilir?

Dakikalar içinde yapılan çorbalar, makarnalar, ramen ve noodlelar…
Son zamanlarda oldukça popüler olan paket noodle ve ramenler bizlere sadece dakikalar içinde hazır olan yemek vaat ediyor.

Instant kelimesine ne kadar aşinayız? Paketlerin arkasındaki katkı maddelerini çoğumuz okumuyoruz. Okuyanlar da anlam vermekte yada zararlarını tahmin etmekte zorluk çekiyor. Ama paketin arkasına geçmeden, çoğunun ön yüzünde bile yazan “Instant” Noodle hakkında ne biliyoruz?

Uzak doğu yemekleri oldukça lezzetli ve güzeldir. Fakat mesele noodle ise hamurunun elde hazırlanıp pişirilmesi tercih sebebi olmalıdır. Yani yemek yapılırken işin içine “hızlı”, “çabuk”, “hemen” gibi kelimeler giriyorsa orada doğru gitmeyen bir şeyler var diyebiliriz.

Daha çok hız, daha çok kimyasal, daha çok yapay tat…

Çoğu hazır çorbada olduğu gibi Noodle ve Ramen’de de “hız” aslında insanların sağlığına olumlu etki eden bir durum değildir. Çeşitli soslar, yağlar ve tozlarla yapay bir şekilde verilen domates, tavuk suyu, baharat ve acı biber tatları mevcuttur.

Peki nedir bu “instant” ?

Kelime anlamı olarak “anlık, hemen olan” anlamlarına gelen bir kelimedir. Instant maya ise hemen etki edebilen kuru mayadır.

Instant maya hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. Zararlı diyenler olduğu gibi, duruma tepkisiz kalanlarda vardır. Kuru mayaların çoğunda kullanılan “gıda jelatini” çeşitli prosedürlere uygun olmalıdır. Bunun yanı sıra mayanın en sağlıklı hali ise evde üretilen şeklidir.

Sağlık açısından en büyük tehlikelerden birini ise, ithal olan ürünlerde (ithal edilmesine rağmen daha ucuz) kullanılan mayaların uygun olmayan jelatin içermesi oluşturabilir.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

3 thoughts on “Tehlikenin Adı : Instant Hazır Noodle ve Ramen

  1. MSGdibine kadar zararlı mı bilinmiyor ama bu ürünlerin kokusundan kimyasal kaynadığı belli oluyir zaten bi kere yedim daha da yemem muhtemelen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir