Suda Fazla Kalındığında El ve Ayak Parmakları Neden Buruşur?

Hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Denizde, havuzda ve duşta fazla kalındığında el ve ayak parmaklarında buruşmalar başlar. Geçici bir süre buruşan parmakların neden bu hale geldiğini merak ettiniz mi? Elbette bilimsel bir açıklaması mevcut. Suda fazla kalınca el ve ayak parmakları neden buruşuyor gelin yakından inceleyelim…

Oluşan buruşmalar hakkında çeşitli yorumlar ve görüşler olsa da, geçen yıllara kadar yaygın kanı suyun deriyi şişirdiği yönündeydi. Ancak son yapılan araştırmalara göre el ve ayak parmaklarında uzun süre suya maruz kalınca oluşan buruşuklukların sebebinin farklı olduğu ortaya çıktı.

Bu konuya ilişkin çalışmalar yürüten Araştırmacı Tom Smulders, Newcastle Üniversitesinde ekibiyle beraber bir deneye imza attı. Deneye katılan gönüllülerden kuru elleriyle misketleri tutmaları istendi. Ardından, aynı gönüllülerin elleri 30 dakika boyunca suda bekletildi ve tekrar aynı misketleri buruşan ellerle tutmaları istendi. Gönüllüler buruşan parmaklarla misketleri daha çabuk yakalayabildi. Böylelikle buruşan parmakların ıslak olmasına rağmen verilen nesneleri daha hızlı ve rahat tutabildiği gözlemlendi.

Yapılan incelemelerden sonra, buruşan parmakların derinin süngerimsi özelliği sebebiyle oluşmadığı, böyle bir durumdayken nesneleri daha iyi kavrayabilmesi için şekil değişikliğine gittiği şeklinde açıklandı. Belki de asıl amacı bu olmasa bile, bir nesneyi kavrarken kolaylık sağladığı kesin.

Smulders, sinir sistemi uzun süre suda kaldığını fark ettikten sonra parmak uçlarındaki kan damarlarını daha ince hale getirdiğini ifade etti. Böylelikle parmaklar aynı boyutta kalsa da hacmini buruşarak azaltıyor.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir