Sivas Kangalın Özellikleri Nelerdir?

İnsanların en iyi dostu denildiğinde aklımıza gelen hayvanların başında köpekler gelir. Yıllar öncesine dayanan ve sadakat ile devam eden bu dostluk günümüzde de çeşitli ırklarla devam etmektedir. Dünyada da bir Türk köpeği ırkı olarak kabul gören, Anadolu’nun gözdesi Sivas Kangalların özelliklerine gelin yakından bakalım…

İyi Bir Çoban ve Koruma


Kangallar iç güdüsel olarak harika bir çoban olurlar. Sürüleri kısa zamanda kabullenir ve hizaya sokar, tehlikelere karşı korurlar. Kangal sahibiyle iyi bir ilişki halindeyse, olası bir problem karşısında hiç düşünmeden canı pahasına sahibini de korur.

Bulundukları bölgeyi ve alanı dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuz davranışa karşı savunur. Öyle ki geceleri koyun sürülerine saldıran kurtları boğabilecek kadar güçlü ve sadık bir ırktır.

Mükemmel Önsezi ve Saf Irk


Anadolu’nun vazgeçilmezi olan Kangalların belki de en büyük özelliği saf ırk oluşudur. Hareketlerinin büyük bir kısmını içgüdü ve önsezileriyle yönetir. Gerektiğinde inisiyatif kullanmaktan çekinmez. Dostu ve düşmanı kolayca ayırt edebilir. Davranışlarını ona göre ayarlar.

Oldukça sadık ve korumacı olan bu ırk, en geç 3 aylıkken eğitilmeye başlanıp, uzmanlardan yardım alınarak harika bir seviyeye getirilebilir.

Postu andıran sık ve sert tüyleri olan Kangallar, soğuğa dayanıklı olup kırsal ve dağlık bölgelerde de rahatlıkla yaşayabilmektedir. Ayrıca tüylerin bakımı için fırçayla taramak oldukça faydalı bir işlem olacaktır.

Dünyada ve ülkemizde oldukça meşhur olan bu sevimli dostlar, adından yıllarca daha söz ettireceğe benziyor.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir