Saç Dökülmesini Önlemek Mümkün

Çoğu yaştan ve her cinsiyetten insanın günümüzde sıkça yaşadığı problemlerden birisi de saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin sebepleri arasında genetik, stres, iç organ rahatsızlıkları, kemoterapi, deri hastalıkları sayılabilir. Çeşitli faktörler yüzünden saçların giderek azalmasıyla beraber insanı görüntü itibariyle psikolojik olarak da zor duruma sokabilir. Saç serumları dökülmeyi durdurulmak için kullanılıyor. Ayrıca kesin sonuç almak için saç ektirme yöntemleri tercih ediliyor. Ancak saçlar dökülmeden önce olası bir saç dökülme ihtimalini en aza indirmek mümkün mü? Saç dökülmesini doğal yollardan önlemek mümkün mü?

Evet mümkün. Her ne kadar genetik sebeplerin önüne geçmek pek de mümkün olmasa da, kesin olmamakla beraber kısmen saç dökülmesi başlamadan önce doğru beslenme sayesinde bu dökülmenin önüne geçmek veya azaltmak mümkün olabilir.

Günde 50 ile 100 saç teli dökülmesini normal karşılayan uzmanlar, dökülme 100 telden fazla ise normal dışı dökülme olarak nitelendiriyor. Saç dökülmesi daha çok erkeklerin problemi olarak görülse de, aslında kadınlardaki saç dökülme toplam saça oranla çok daha fazladır. Ancak kadınlardaki bu durum genellikle 50 60 yaşından sonra daha çok gözle görülür bir hal alır.

Hangi besinler saç dökülmesini önleyebilir?

Çekirdek : Özellikle kabak çekirdeği içerdiği B,E vitaminleri, magnezyum, fosfor, çinko saçların kalınlaşmasını sağladığından, kırılma ve kopma riskini azaltabilir.

Yumurta : Protein deposu olduğu kadar çinko, fosfor ve folik asitte bulunduran yumurta saçların zayıflamasını engellemekte önemli bir besindir.

Havuç, Nar, Kırmızı Kapya Biber ve Hindistan Cevizi : Havuçtaki A vitamini güçlü ve parlak saçlar için bir temel oluştururken, nar ve kırmızı kapya biber içerdiği antioksidan ve C vitamini sayesinde saçların erken dökülmesini önler. Ayrıca hindistan cevizi suyu ve yağı da içerdiği E ve K vitaminleriyle saçlara ihtiyacı olan vitaminleri verirken, parlak ve nemli bir görünüm sağlar

Yulaf ve Zeytinyağı, Balık Yağı : Kahvaltınıza ekleyeceğiniz yulaf ezmesi hem içerdiği magnezyum ve potasyumla saçları kuvvetlendirip dökülmeyi önlerken, hem de sağlıklı bir öğün oluşturacaktır. Zeytinyağı ve balık yağı da (Omega 3) saçların ihtiyacı olan E vitaminini içerirken, saç derisini nemlendirip dökülmeyi önleyecektir.

Kırmızı et : Proteinin yetersiz alınması sonucu saçlarda geç uzama ve cansızlaşma başlar. Bu yüzden öğünler de yumurta kadar önemli bir diğer besin ise kırmızı ettir. Saçların canlanmasında önemli rol oynar.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir