Norveç Nerededir? Gezilecek Yerler…

Kuzey Avrupa dediğimiz zaman aklımıza gelen güzel ülkelerden birisi de Norveç’tir. İskandinav yarım adasının batısında bulunan Norveç, dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesidir. Refah seviyesi ve yaşam standartları oldukça yüksektir. Barındırdığı doğal güzellikleri ve kayak merkezleri sayesinde, özellikle kış ayları turist ve ziyaretçi akınına uğrar. Böylesine güzel bir ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlere yakından bakalım...

OSLO

Norveç’in en kalabalık şehri olan başkenti Oslo ile başlayalım. Harika manzaralara ev sahipliği yapan Oslo, oldukça modern ve sakin bir şehir olarak ön plana çıkıyor. Outdoor, kampçılık ve doğa sporları için adeta ideal bir şehir olan Oslo, şehir parkları ve yeşil alanlarıyla büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Dışarıdaki soğuk havaya rağmen, kapalı bir alanda durmak istemeyip, kendinizi yeşillikler içine bırakmak isteyeceğiniz bir şehir. Nobel Barış Merkezi ile ünlü olan bu metropol, çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 50 civarında müze barındıran Oslo, aynı zamanda “Müzekent” lakabını almıştır. Munch Müzesine yolunuz düşerse, ünü dünyaya yayılmış “The Scream” tablosunu da görmeden seyahatinizi sonlandırmayın.

BERGEN

Yüz ölçümü olarak Norveç’in ikinci büyük şehri ünvanına sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesine de adını yazdırmayı başaran Bergen şehrinde, Sanat Müzesi, Bilim Müzesi, Dekoratif Sanatlar Müzesi, Hansa Ticaret Birliği Müzesi, Bryggen Limanı ve Azize Mary Kilisesi görülmeye değer yerler arasında yer alıyor. Norveç gezisini sonlandırmadan önce Bergen’deki meşhur Bergen Akvaryumunu’da görmelisiniz.

TROMSO

Şehrin büyük bir bölümü Tromso adası üzerinde yer alsa da, tarihi evleri, huş ağacı ormanları ve tabi ki müzeleri görülmeye değer bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Norveç’in kuzeyinde bulunan Tromso, Storsteinen Dağı yakınlarında göze oldukça hoş gelen fiyort manzaralarıyla turistlerin ve fotoğrafçıların ilgi odağıdır. Dünyada Kuzey Işıkları‘nı en iyi görebileceğiniz noktalardan biri olan Storsteinen Dağına teleferikle çıkıp, mükemmel manzaralar yakalamak ve şehri kuş bakışı izlemek de mümkündür.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir