Mesleklerin Aldatma ile İlişkisi

Aldatılma bir korkudan mı ibarettir yoksa gerçekten iç güdüsel bir hareket midir? “Eşim beni aldatıyor mu?” Aslında çoğu şüphe ve güvensizlik bulaşıcı bir hastalık gibidir. Genelde bu örnekteki gibi tek bir soru ile başlar. Yazının ilerleyen bölümünde yapılan araştırmalara göre hangi meslek grubunun “hiç aldattınız mı? sorusuna verdiği cevaba göre sıralamasını veriyor olacağız.

“İçime kurt düştü” der atalarımız. O kurt zamanla büyür de büyür. Kemirir duygularınızı ve duyguya dair her şeyi.

Bir insana güvenmek kolay mı? Tabi ki değil. Ancak doğru kişiyi bulma yolunda önemli analizler yapmanız şart. Yaptığınız analiz ve çıkarımlar sonucunda bir hayata o kişiyle devam edip etmeyeceğinize karar verin. Yani tanışma faslını varsın uzun tutun. Ama iyice tanıyın, analiz edin.

Bundan kastım, hangi rengi sever, hangi takımlı, hangi burçtan gibi saçma sapan magazin kokan hareketler değil. Asıl söylemek istediğim gerçekten tanıyın. Nasıl biri?

Yalan söyleme potansiyeli nedir? Bana ne kadar güveniyor? Ailesi ile olan ilişkileri nasıl? İnsanlarla olan ilişkileri nasıl? Hatta hayvanlara bile nasıl davrandığı önemli olabilir.

Bazı öngörülerde ve çıkarımlarda bulunmanız gerekebilir. Güvenilir birisi midir? Aldatma potansiyeli var mı?

Tabi ne dersek diyelim, ne kadar dikkatli yada temkinli olursak olalım, insanın içinde varsa bazı davranışlar, eninde sonunda açığa çıkar.

Yapılan araştırmalara göre bazı meslek gruplarının belli bir cinsiyetle birleşmesi sonucu aldatma potansiyelini arttığını ortaya çıkarmış. Tabi ki yüzde yüz çalışan bir sonuç olduğunu sanmıyorum ancak 1074 kadın ve erkeğe sorulan sorulara göre araştırma sonuçları şu şekilde…

Erkeklerde en çok aldatan meslek grupları azdan çoğa doğru şu şekilde sıralanmış.

Halkla İlişkiler, Tarım Sektörü, Sanatçılar / Eğlence Sektörü, Eğitimciler, Hukukçular, Sağlık Sektörü, Pazarlama ve İletişim, Finans, Barmen / Garson / Otel Çalışanları, Girişimçilik, Bilgi – İşlem, Ticaret…

Kadınlarda ise araştırma sonucunda çıkan meslek grupları azdan çoğa şu şekilde sıralanmış.

Siyaset, Sanatçılar / Eğlence Sektörü, Hukukçular, İnşaat ve Tesisat, Pazarlama ve İletişim, Bilgi İşlem – IT , Tezgahdarlık / Danışmanlık / Otel Çalışanı, Halkla İlişkiler, Finans, Girişimcilik, Öğretmen, Sağlık Sektörü

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir