Mahatma Gandhi Kimdir?

Mahatma Gandhi 1869 yılında Hindistan’ın Porbandar şehrinde dünyaya gelmiştir. Tam adı Mohandas Karamchand Gandhi‘dir. Filazof, avukat, politikacı ve aynı zamanda yazardır. Hindistan’daki bağımsılık mücadelesinin siyasi ve ruhani lideri olarak kabul görmüştür. Aynı zamanda şiddetten arınmış direnişin, diğer bir adıyla pasif direniş (satyagraha) felsefesinin öncüsü olmuştur.

İngiltere’de hukuk eğitimi almıştır. Hem Londra‘da hem de Hindistan’ın Bombay şehrinde çalışmıştır. Bu şehirlerde avukatlık ve öğretmenlik mesleklerini icra etmiştir. Ayrıca Güney Afrika’ya kadar gidip oradaki Hintli vatandaşları için mücadele vermiştir.

Askere alma yasaklarına karşı mücadele etmiştir. İngiltere-Zulu savaşında bu yasağın değiştirilmesi için mücadele eden Gandhi, Hintlilerin de askere alınmasını sağlamıştır. Böylelikle vatandaşları için yurttaşlık hakkı elde etmeyi amaçlamıştır ve başarmıştır. Ayrıca toprak vergilerine ve zenginlerine karşı vermiş olduğu mücadeleler ile çeşitli haklar elde edilmesinin yolunu açmıştır.

Bütün bu olaylardan ve halk için yaptığı olumlu işlerden sonra, insanlar ona yüce ruh anlamına gelen “Mahatma” ve baba anlamına gelen “Bapu” lakaplarını vermiştir. Gandhi, vermiş olduğu tüm bu mücadelelerden sonra Hint Ulusal Kongresi liderliğini de yürütmüştür. 1930 yılında yapmış olduğu meşhur 400 km’lik yürüyüşü tuza konulan vergiyi protesto etme amacını gütmekdetir. Gandhi’nin mücadele felsefesinde şiddet yerine “sabır, iş birliği ve barış” unsurları esas alınmıştır.

Tahmin edileceği üzere savaş yanlısı olmayan Gandhi, II.Dünya Savaşı’na da karşı çıkmıştır. Bağımsızlık mücadelesine savaş boyunca devam etmiştir. 1947 yılında amacına ulaşmış ve Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturmuştur. Ancak 1948 yılında uğradığı suikast ile yaşamını yitirmiştir. “Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir” sözüyle pasif direnişin sembolü olmuştur. Ayrıca Martin Luther King, Albert Einstein ve Mandela gibi bir çok isme de esin kaynağı olmuştur.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir