Korona (Corona) Virüsü Nedir? Nasıl Önlem Alınmalı? Ölümcül Müdür?

Korona yakın zamanda adından sıkça söz ettiren bir virüstür. Genelde insanlara hayvanlar üzerinden geçen ve değişik çeşitleri olan bir türdür. Soğuk algınlığı, orta doğu solunum sendromu ve şiddetli akut solunum sendronomu gibi belli başlı rahatsızlıkların kaynağını oluşturabilir. Peki nedir Korona virüsü, belirtileri nelerdir, ölümcül müdür, tedavisi var mıdır gelin yakından bakalım…

2019 yılının sonlarına kadar insanlarda daha önce rastlanmayan bir virüs türü keşfedildi. Aslında keşif kelimesi tam olarak doğru olmayabilir. Çünkü Korona virüsünün tarihi daha eski ve söylediğimiz gibi farklı çeşitleri var. Ancak insanlar üzerinde görülmemişti. Bu kadar gündeme gelmesinin de asıl sebebi artık bizleri ilgilendiren bir tür olmasıdır.

Yeni Korona virüs (nCov) olarak adlandırılan bu türe yoğun olarak Asya bölgesinde ve hatta ülke olarak belirtmek gerekirse de Çin‘de rastlanmıştır. Virüs adını taca benzer şeklinden alır. Korona virüsleri farklı türler içermekle beraber hayvanlardan insanlara geçer demiştik. Bu hayvanlar ilk incelemeler sonrasında deve, kedi, yarasa ve fare olarak belirlenmiştir.

Virüsün geniş kitlelere hızla yayılmasında etkili olan bir diğer faktör ise uluslararası ticaret ve alışverişlerdir. Benzer bir durumla yıllar önce de karşılaşılmıştır. Farklı bir bulaşıcı hastalığın ticaret yollarıyla diğer ülkelere sıçrayabildiği gözlemlenmiştir. Çin dünyadaki en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olarak görülmektedir. Dolayısıyla güncel durum takip edilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Çin devleti virüsün halkın tamamına yayılmasını önlemek, hızını kesmek ve çözüm bulmak adına zaman kazanmak için çeşitli şehirleri karantina altına almıştır. Her yaş grubunda etkili olabilen bir virüs türü olan Korona, şiddetli semptomlara rastlanmadıkça korkulanın aksine ölümcül değildir. Ancak kişide kronik bir rahatsızlık varsa yada virüsün form değiştirmesi durumunda beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir.

Belirtileri arasında öksürük, boğaz ve baş ağrısı, burun akıntısı, ateş, nefes daralması sayılabilir. Tedavi olarak şimdilik reçetesiz ilaçlar ve dinlenme önerilmektedir.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir