Klor Saçları Yeşertir Mi?

Yaz sıcağının kavurucu etkisini azaltmak için, havuzlar ve denizler imdadımıza yetişir. Havuza giren insanların bazılarında saçlarda yeşerme gözlemlenir. Klor saçları yeşertir mi? Havuza girince özellikle açık renkli saçlarda görülen bu renk değişiminin sebebi nedir? Saçlar neden yeşerir? Ketçap uygulanır mı?

Uzun ve sarı saçlara sahipseniz havuza girdikten sonra kısa süreliğine saçlarınızın renginin yeşile döndüğünü görebilirsiniz. Saçlardaki bu yeşermenin nedeni olarak çeşitli teoriler otaya atılsa da, insanın aklına ilk önce sudaki klor geliyor. Klorun böyle bir etkisi olabilir mi?

Aslında bunun cevabı kullanılan klorun ve temizleme ürünlerinin özelliğine göre farklılık gösterecektir. Yani klor tek başına saç yeşertme özelliğine sahip olmasa da, piyasada satılan ve havuz temizliğinde kullanılan klorların bazılarında farklı karışımlar da bulunmaktadır.

Ayrıca klor dışında havuzları dezenfekte etmek amacıyla çeşitli solüsyonlar ve bakteri oluşmasını minimuma indiren ilaçlar kullanılmaktadır. İşte bu kullanılan solüsyonların içermiş olduğu oksitlenmiş metaller (tıpkı bir bakırın zamanla oksitlenip yeşermesi gibi) sarı yada açık olan saç rengini yeşile dönüştürebilir.

Açık renk saçlarda daha belirgin gözlemlenebilen havuza girince saçlarda oluşan yeşerme için endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü saçı eski haline döndürmek zor bir işlem değildir. Kolayca bulabileceğiniz ve detoksifiye etkisi olan arındırıcı bir şampuan saçlarınıza eski rengini geri verecektir.

Bu yöntemin haricinde denenen farklı yollarda olmuş. Haberlere bile konu olan olayda bir anne, sarı saçları kızlarının havuz sonrası yeşeren saçlarını ketçapla yıkayıp bu sorundan kurtulduğunu belirtmiştir. Ketçap ne kadar işe yarar bilinmez ancak enteresan olduğu kesin.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir