Kleptomani Nedir? Kimlerde Görülür? Tedavisi Nasıldır?

Kleptomani basit olarak ifade etmek gerekirse bir nevi “Çalma Hastalığı” dır. Normalde hırsızlık yada bir şey çalmak genellikle kişinin ihtiyaçlarını karşılayamaması halinde görülen bir durumdur. Temel amaç doymak yada biraz para elde edip, temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Fakat Kleptomani’de durum biraz farklı. Peki nedir Kleptomani, insanlar neden bu tarz bir hastalığa yakalanır, nasıl tedavi edilir gelin yakından bakalım.

Yapılan araştırmalar sonucunda Kleptomani hastalarının çoğunu kadınların oluşturduğu gözlemlenmiştir. İşin ilginç yanı, bu hırsızlık ihtiyaç yüzünden yapılmıyor. İlk paragrafta belirtildiği üzere normal hırsızlıktan en büyük farkı kişinin çaldığı şeye maddi açıdan ihtiyacının olmamasıdır. Genel olarak maddi durumu yerinde kadınların yakalandığı bu rahatsızlığın sebebi nedir? Amaç para değilse insan neden bir şey çalar?

Haklı olarak akla ilk gelen sorular bunlardır. İşte burada da ortaya psikolojik nedenler çıkıyor. Kişiler herhangi bir maddi beklenti olmaksızın o adrenalini yaşamak isterken aynı zamanda içlerindeki çalma dürtüsüne engel olamazlar. Bu tıpta Kleptomani olarak geçer, biz kısaca çalma hastalığı diyebiliriz.

Bu rahatsızlığa sahip kişiler çalma eylemine başlamadan önce yoğun bir stres ve kaygı içindedir. Çünkü yakalandıklarında saygınlıkları ve sosyal ilişkileri zarar görebilir. Daha da ilginci bu riski çaldıkları şeye ihtiyaç duymadıkları halde alırlar. Artan endişeye rağmen kafalarına koydukları nesneyi çalmaktan geri kalmazlar. Anlık bir rahatlama sağlasa da sonradan pişman oldukları görülür. Hatta çalınan ürünü belli bir süre sonra pişman olup, gizlice yerine koymaya çalışanlar bile vardır ki bu da ayrı bir risktir.

Biraz daha genelleştirmek gerekirse dürtü kontrol rahatsızlığıdır. Çoğunlukla ergenlik ve otuzlu yaşlardaki insanlarda daha fazla rastlanır. Tedavi olarak psikoterapi yöntemleri ve çeşitli ilaçlar önerilir.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir