Kilo Vermek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kilo vermek çoğu insan için sağlıklı bir vücuda ulaşmanın ilk şartını oluşturuyor. Ülkemizde hızla yayılan fast food kültürü ve dengesiz beslenme beraberinde kiloya bağlı kalp, damar, kolestrol ve pek çok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Peki kilo vermek için ne yapmak gerekir?

Psikolojik sorun ve sıkıntılardan arınmaya çalışın. Gerekirse bir uzmandan yardım alarak bu zor dönemi atlatmaya çalışıp, bir an önce hayatın olağan akışına dahil olmaya çalışın.

Beklemediğiniz bir yerden giriş yaptık ancak aşırı kilo alımlarında kişinin o dönem ki psikolojisi de etkilidir. İnsanlar bazen işleri, bazen okulları, bazen de ailesel durumlarında yaşadıkları olumsuzluklar neticesinde, kendilerini yemeğe verebiliyorlar. Çünkü mutsuz geçirdikleri o dönemi, gerek tatlılar yiyerek, gerekse sevdiği (ve çoğu sağlıksız) yiyecekleri tüketerek bir parça olsun mutlu olmaya çalışıyorlar. Ancak gözden kaçırdıkları bir şey var o da binlerce kalori…

Kilo vermek için en önemli unsurlardan birisi belki de hareket etmektir. Belki de çok klasik olacak ancak aldığınız kaloriler ile yaktığınız kaloriler arasındaki fark sizin kilo alıp vermenizi belirler. Aldığınız kaloriler daha fazlaysa kilo alır, yaktığınız kaloriler daha fazlaysa kilo vermeye başlarsınız. Yaktığınız kalorinin artması için de metabolizmanın daha hızlı çalışması, yani hareket etmeniz gerekir. Spor salonlarına gitme imkanınız yoksa, en azından her gün sokakta 30 dakika tempolu bir yürüyüş yapmanız, kan akışınızı hızlandırıp sağlığınıza olumlu etki yapacaktır.

Soslar, unlu mamüller, katı yağlar ve şekerden uzak durun. Tahmin edeceğiniz üzere ketçap, mayonez ve benzeri sosların çoğu yüksek miktarda yağ içerir. Unlu mamüller karbonhidrat bakımından oldukça zengindir fakat bu karbonhidratlar ne yazık ki almayı istediğimiz cinsten değil. Beyaz undan karbonhidrat almak yerine saf yulaf ezmelerinin kullanılması gerekir. Margarin ve tereyağ yerine ise az miktarda kullanmak kaydıyla zeytinyağı daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Ayrıca şeker ilaveli bütün meyve suları, tatlılar, atıştırmalıklar ve meşhur kahve zincirlerindeki şuruplu kahvelerden uzak durmakta fayda var.

Uyku çoğu insanın atladığı fakat kilo verme ve diyet aşamasında önemli olan bir diğer faktördür. Yeterli uykuyu alamama durumunda vücut gün içinde daha fazla açlık çekecektir. Bu yüzden 6 ile 8 saatten daha az bir uyku düzeni tercih edilmemelidir. Uyuma problemi olan kişiler yatmadan önce papatya, melisa gibi rahatlatıcı ve uyumanızı destekleyici bitkisel çaylar içebilirler.

Bitkilerle barışın. Etleri sağlıklı pişirin. Su için. Kilo problemi olan insanların çoğu bitkisel beslenmeyi ya sevmiyor, ya da bitkileri yanlış yöntemlerle pişirip (patates kızartması gibi) kalorisini arttırıyor. Salata tabağı hemen her gün sofranızda bulunsun. Hatta kendinize ait koca bir tabak salata hazırlayın. Açlık hissiyatını bastırmakla beraber kalorisi de oldukça düşük olacaktır. Bitkileri ve etleri kızartmak yerine fırınlamayı ve haşlamayı tercih edin. Mevsimine göre brokoli, enginar, göbek salata, karnıbahar gibi sebzeleri bolca tüketin. Ayrıca kırmızı eti yağsız ve ızgara, haşlama olarak belirli ölçülerde tüketmenin yanı sıra hindi, balık ve bulabilirseniz organik tavuk etlerine de diyetinizde yer verin.

İradeli olun. Ne çok sıkı, ne de çok gevşek bir diyet uygulamayın. Yapacağınız diyet sizi bıktırmasın ve sürekliliği olabilsin. Kalori açığı yaratmayı ve hareket etmeyi unutmayın. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa diyetlere başlamadan önce doktorunuza danışın.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir