İğnelerin Efendisi Kirpi

Yer yüzünde birbirinden farklı türde canlılar var. Şüphesiz hepsinin de kendisine has özellikleri vardır. Ancak kirpilerin gerçekten kendine has bir yapısı var. Gözle görebildiğimiz kadarıyla oldukça fazla iğneye sahip, peki hepsi bu kadar mı? Tabi ki hayır. Tıpkı insanlar gibi belli başlı tavırlara ve duygusal yapıya sahipler. Gelin iğnelerin efendisi kirpilere yakından bakalım…

Öncelikle en belirgin özelliğini söyleyelim. Tahmin edilebileceği gibi iğnelerden bahsediyoruz. Yetişkin bir kirpi üzerinde yaklaşık 7 bin iğne taşıyor. İğneler kirpiler için oldukça önemli ve etkili bir savunma mekanizmasıdır. Kirpiler yaklaşık olarak 70 milyon yıldır yeryüzünde varlıklarını sürdürmektedir. Buda dinazorlar çağını yakaladıkları anlamına geliyor. Oldukça uzun bir süre olmasına rağmen her hangi bir şekilde yok olmadan günümüze kadar gelebilmişlerdir.

Söylediğimiz üzere kirpiler, belkide yer yüzünde yaşayan en eski memeli hayvanlardandır. Ayrıca görüntüsünün aksine oldukça çevik ve atletik canlılardır. Hızlı koşabilir, hatta bir ağaca tırmanabilirler. Kirpilerin dünyanın çeşitli ülkelerinde son derece fanatik hayranları bulunmaktadır. Öyle ki Amerika Birleşik Devletlerinde Kirpi Olimpiyatları bile düzenleniyor. Denver şehrinde yapılan bu Olimpiyatlarda kirpiler gerek koşu alanında, gerekse tırmanma alanında birbirleriyle kıyasıya yarışıyorlar. Kimileri bu yarışları yabani bir hayvan olan kirpilere uygun olmadığını düşünse de, günümüzde hala devam eden bir organizasyondur.

Kirpiler üzerinde taşıdığı 7 bin civarı iğneyi dikleştirerek kendilerini koruyabilir. Ayrıca oldukça hızlı bir şekilde top haline gelerek, yuvarlanarak olay yerinden uzaklaşma özelliğine sahiptir. Çizgi film kahramanı Sonic’ten de hatırlanacağı üzere benzer bir hareketle ikinci bir savunma hatta kaçış alternatifleri vardır.

Ağaçlara avlanmak için tırmanabilen kirpilerin karakter özellikleri oldukça çeşitlidir. Tıpkı insanlar gibi, hayatının büyük bir kısmını somurtarak, neşeli olarak, cesur veya utangaç olarak geçirebilen kirpiler vardır. Ruh hali iyi olduğunda kirpilerin iğneleri düzleşir. Yaralanan kirpiler ise uysal bir hal takınır, kendisine edilen yardımı geri çevirmez. Bir an önce toparlanıp doğal yaşamına dönmeyi bekler.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir