Futbol’u Kim İcat Etti? Çuju Nedir?

Tahmin edilebileceği gibi futbol, dünyanın en popüler spor dalıdır. Hatta Avrupa’nın belli başlı önemli liglerinde oynanan futbol karşılaşmaları neredeyse tüm dünyada takip edilip, izleyici bulmaktadır. Belli başlı büyük organizasyonlar Dünya kupasından tutunda, Avrupa kupası ve Şampiyonlar ligi kupası bu spora olan ilgiyi ve pazar payını daha da arttırmıştır. Peki günümüzde milyarlarca euro ve doları bulan bu sektörü kim icat etti? Futbol adını verdiğimiz bu oyunu kim yada kimler buldu? Gelin futbolun tarihine kısa bir yolculuk yapalım…

Futbol kim yada kimler tarafından icat edildi sorusu çeşitli tartışmalara konu olmuştur. İngilizler den tutun da, Çinlilere kadar değişik komplo teorileri ortaya atılmıştır. Aslında cevap olarak bu kadar farklı ırkın ve çeşitli ülkenin gündeme gelmesi normal sayılabilir. Çünkü hemen herkes zamanında futbolu andıran oyunlar oynamıştır.

Günümüz futbolu gibi kurallı ve modern düşünmeyin ancak bir yuvarlak ve buna atılan tekmeler şeklinde kaba taslak belki de futbolun temellerini atan ilkel oyunlar denenmiştir. Bu nedenle her ne kadar modern futbolun mucidi İngilizler denilse de, daha geçmişe gidildiğinde futbolun tarihine adını yazdıran net bir ırk yoktur. Futbolu şunlar icat etmiştir demek zordur. Fakat futbolu ilk bulma olasılığı fazla olan ülkelere bakmamız gerekirse Aztekler, Mayalar, Çinliler ve Yunanlılar ön plana çıkıyor.

Maya mitolojisinde çeşitli top oyunları oynanmış ve tabiki sportmenlikten uzak bir meydan okuma oyunu gibi olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Çünkü kaybedenin kellesi gidiyordu. Oynanan bu topların en büyüğü ise yaklaşık 7.5 kiloydu.

Çinliler hakkında M.Ö. 3. yüzyılda tamamen spor amaçlı yapılan ve topları tekmeleyip filelerle buluşturdukları iddiaları mevcuttur. Hatta antik Çin tarihine bakıldığında, Çuju adı verilen ve futbolu oldukça anımsatan bir oyun olduğu görülecektir. Çuju çok eski dönemlerde Çin’de oynanıp, ordunun çalışma programında mevcut olsa da, Çinliler bu iddiaları kabul etmeyip, Çuju’nun futbol olmadığı ve futbolu keşfedenlerin kendileri olmadığını belirtmektedir.

Yunan tarihine bakıldığında da özellikle Homerus döneminde futbol benzeri oyunların sıklığı göze çarpıyor. Diğer yandan olimpiyatları oynayan ilk halk oluşu, futbolun ilk mucidi yunanlar teorisini oldukça kuvvetlendiriyor.

Futbol tarihi gezisine ve mutasyonuna Roma‘da devam edip en son İngiltere topraklarında son veriyor. Günümüz modern futboluna oldukça benzeyen oyunu da (her ne kadar ilk oynayan olmasalarda) 1800’lü yılların başında İngiltere’de görüyoruz.

Bu arada meşin yuvarlağın icadından önce, top yerine şişirilen domuz derisi ve mesanesi kullanıldığı da unutulmaması gereken dipnotlar arasındadır. Sonrasında içi kağıt, saman, deri ile doldurulan yuvarlak şekiller denense de, içi hava ile doldurulan günümüzdeki topların en uygun olan materyal olduğu görülmüştür.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir