Fazla Alışveriş Hastalık Mıdır?

Tüketim alışkanlığının her gün daha da artmasıyla beraber, alışveriş çılgınlığı giderek artmaktadır. Bağımlılık düzeyinde olan alışveriş tutkusu, zamanla hem maddi hem de psikolojik hasarlara yol açabiliyor. Peki fazla alışveriş bir çeşit hastalık mıdır? Öyleyse nasıl tedavi edilir? Gelin yakından bakalım…

Alışveriş bağımlısı olan insanların ihtiyacından fazla para harcayıp, alışveriş yaparak rahatlamaya çalıştığı görülmüştür. Bu kişiler genel olarak duygu değişimlerine ve dalgalanmalarına göre alışveriş yapma kararı alırlar. Bilinçli bir şekilde hareket edildiği söylenemez. Çünkü aşırı mutlu olduklarında bu durumu kutlama amacıyla, aşırı üzüntülü olduklarında unutma ve kafa dağıtma amacıyla alışveriş yaparlar.

Uzmanlar aşırı alışverişin tıpkı madde, alkol ve sigara alışkanlığı gibi çeşitli his ve duygu boşluklarını doldurmak için bir araç olarak görüyor. Cinsiyet, yaş, ırk, statü gibi ayrım gözetmeksizin yaygın bir hastalık olduğu görüşündeler.

Kadınların genellikle makyaj ürünleri ve giyim kategorisinde başı çektiği bu bağımlılığa, erkekler teknolojik ve elektronik ürünlerle eşlik ediyorlar.

Alışveriş bağımlılığına neden olan etkenlerin başında, iç güdüsel olarak yoksul görünmeme isteği, marka takıntısı ve sosyal çevre sayılabilir. Çoğu insan yaptığı kontrolsüz alışverişten sonra anlık bir rahatlama yaşasa da sonunda pişman oluyor. Ancak kendilerine engel olamıyorlar.

Kontrolden çıkan kredi kartları da, bu bağımlılığın uzun vadede getirdiği psikolojik ve maddi zararlardır.

Alışveriş Bağımlılığının Tedavisi


Profesyonel destek alınabileceği gibi, bu kişilerin yoğun duygular yaşadığı, fazla üzüldüğü dönemlerde alışveriş yapmaları engellenebilir.

Ayrıca ihtiyaç listesi yapmaları ve alışverişe çıkarken kendilerini uyarabilecek başka bir kişi ile dolaşmaları yararlı olacaktır.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir