Dronelar Türk Ordusuna Katılıyor…

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber günlük hayatımıza giren dronelar, bu defa savunma amacıyla kullanılacak. Peki çektiği fotoğraflar ve videolarla hayatımıza renk katan droneları orduda nasıl kullanabiliriz? Böyle bir plan var mı gelin yakından bakalım…

Türkiye’nin ilk drone ordusunun, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından savaşa hazır hale geldiği belirtildi. 2020 yılının başında operasyonlara katılacak olan, KARGU adı verilen dronelar, doğuda gerekli bölgelerde ve Suriye sınırında kullanılacak. Yaklaşık 30 dronedan oluşacağı tahmin edilen birlik, bir askeri birliği ve hatta savaş gemisini yok edebilecek güçte olacak.

Yıllardır terörle mücadelesini sürdüren Türkiye, operasyon gücüne farklı bir boyut kazandırmış olacak. Yakın zamanda kamikaze dronelarla çok sayıda başarılı operasyon yürütülmüştür. Ancak artık droneların kamikaze mantığından ziyade, daha az hasar alarak operasyondan çıkması ve daha güçlü donanımlarla operasyona girmesi hedefleniyor.

Savunma mühendisleri de dünya da bu teknolojilerden faydalanıp, ülkelerin savunma güçlerini arttırmayı amaçlıyorlar. Operasyon sırasında arızalanan yada düşen droneların yerini sürüdeki bir diğer drone alıyor. Aynı zamanda düşen drone hangi görevi yapıyorsa onu da üstleniyor.

Yapay zekaya sahip olan KARGU adlı drone ordusu, aynı zamanda yüz tanıma sistemiyle de orduya yardımcı olacak. Patlayıcı ve ekipman taşıyabilecek şekilde tasarlanan bu droneların menzili ise yaklaşık 15 kilometre olacak. Ayrıca droneların en büyük ve önemli özelliği ise diğer gelişmiş hava savunma sistemleri tarafından yok edilememeleri denilebilir. KARGU drone sürüsünün böyle savunma sistemlerine karşı oldukça başarılı olduğu da eklenen ayrıntılar arasında sayılıyor.

Dünya’da bu kadar büyük bir drone ordusunun olmadığını ve orduya katabileceği avantajları düşünürsek, 2020 yılında savunma açısından güzel bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojik yeniliklerin orduya olumlu yansıması ve var olan savunma gücüne de güç katması en büyük hedefler arasındadır.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir