Doğru Diyet İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsan, sağlığı tehlikeye girdiğinde ve bazı olumsuz sinyaller vermeye başladığında bir şeyler yapma ihtiyacı hisseder. Doktorların hemen hemen her hastalık için sorduğu ve gözlemlediği bazı konular vardır. Alkol ve sigara kullanılıp, kullanılmadığı sorulduğu gibi dikkate alınan bir diğer konu da boy, yaş ve cinsiyete göre fazla kiloların olup olmadığıdır. Peki fazla kilolarla nasıl baş edilir, doğru diyet nasıl yapılır gelin yakından inceleyelim...

Diyet kelimesinin kulağa hoş gelmediğini düşünebiliriz, ancak fazla kiloların oluşmasında baş rol oynayan gereksiz ve aşırı kalorili beslenme biçimine de bir çare bulmak gerekir. Yüksek kalorili beslenme şekli ve alınan besin miktarı değiştirildiğinde zaten farkında olmadan doğru bir diyet yapmış olacaksınız.

Nerede Yanlış Yapılıyor?

Pazartesi günü diyete başlayan birçok insanın Cuma yada Cumartesi günü diyeti bozduklarına şahit oluruz. Kimisi bu iradesi üç gün, kimisi bir hafta, kimisi bir ay gösterir. Ancak diyete belli bir süre sonunda terk edilecek bir beslenme rejimi gözüyle bakılmamalıdır. Bu tarz besinler ve kalori dengesi yaşam şekli haline gelmelidir. Çünkü verilen kilolardan sonra terk edilen sağlıklı beslenme şekli, size daha fazla kilo olarak geri dönebilir. Kısacası vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız, oda size o kadar iyi davranacaktır ve uzun, sağlıklı bir ömrün kapılarının açılmasına yardımcı olacaktır.

Azim, İstek, Sabır, İrade ve Süreklilik

Doktor ve uzman bir diyetisyen yardımıyla hazırlanan başarılı bir diyet programı, sağlıklı beslenme alışkanlığı ve spor ile birleştiğinde sonuç almamak neredeyse imkansızdır. Yalnız burada dikkat edilecek bazı noktalar mevcuttur.

Azim, kilo vermek ve verilen kiloları korumak için gerekli olan karakteristik bir özellik olmalıdır. Yorulsanız da, sıkılsanız da, yediklerinizin çoğu beyaz et ve bitkisel ürünlerden oluşuyor olsa da azim ve kararlılığınızı değiştirmeden uzman diyetisyeninizin açtığı yoldan sapmadan devam etmeniz gerekir.

İstek, kişide mutlaka olması gereken bir diğer unsurdur. Kilo vermeyi gerçekten istemelisiniz. Pazartesi günleri başlanan diyetlere aynı azim ve istekle devam etmek önemlidir. Doktora da, diyetisyene de gitseniz sizi devamlı takip edebilecek bir mekanizma yoktur. Kendinize karşı dürüst olun, verilen beslenme listelerine sadece kontrol ve muayene günleri yaklaştığında değil her zaman sadık olmaya çalışın. İsteğinizi kaybetmeyin.

Sabırlı olun. Alınan kiloların bir günde alınmadığı gibi, bir günde verilemeyeceğinin farkında olun. Sabırla uzman yardımıyla hazırlanmış programa, spor desteğiyle beraber devam edin. Günlük kalori ihtiyacınızın belli oranda altında kalıp, sağlıklı beslenip, spor yaptıktan sonra elbet sonuç alacaksınız. Ama bir hafta sonra ama on gün sonra. Sabır önemli bir unsurdur.

İrade ve süreklilik iyi bir diyetin belki de olmazsa olmazıdır. İradeye hakim olmak sizi sağlıksız, yüksek kalorili ve size daha fazla kilo olarak geri dönebilecek her besinden koruyacaktır. Zaten aklınıza gelebilen zarar verebilecek çoğu yiyecek ve içeceğin tadını biliyorsunuz. Fast foodlar, abur cuburlar, gazlı içecekler, hamur işleri ve kızartmalar v.b. “Artık bunları daha fazla tüketmesem de olur” şeklinde beyninize telkinde bulunmak faydalı olacaktır. İradenize yenileceğinizi fark ettiğiniz durumlarda aklınıza hedeflediğiniz vücudu getirin. Ayrıca süreklilik her şeydir. Yani bir hafta diyet yapıp, 4 kilo verdikten sonra eski yemek düzenine dönmeniz hüsranla sonuçlanacaktır. Tehlikeli ve şok diyetlerden uzak durup, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programını, yapılacak sporla beraber daimi kılın ve hayatınızın parçası olacak şekilde sürekliliğine özen gösterin.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir