Deprem ve Sismograf Nedir?

1999 yılında yaşamış olduğumuz 7.4 şiddetindeki deprem sonrasında, insanlar tekrar bu doğal afetle karşı karşıya kalmış ve neyin ne olduğunu irdeleme, öğrenme ihtiyacı hissetmiştir. Peki gerçekten deprem nedir ve nasıl oluşur?

Deprem nedir?

Yaşamış olduğumuz yer küre içerisinde kırık (fay) düzlemleri barındırır. Bu fay düzlemleri biçim değiştirme enerjisi ve isteği taşıyabilir. İşte bu enerjinin aniden boşalması sonucunda meydana gelen yer değiştirme hareketinden kaynaklanan çeşitli titreşimler dalgalar halinde yayılarak sarsıntıları oluşturur. Bu sarsıntılara da deprem denir.

Aslında neredeyse her gün irili ufaklı depremler olmaktadır. Ancak bu depremlerin büyük bir çoğunluğunun şiddeti çok azdır. Bu yüzden çoğunu hissetmeyiz.

Sismograf nedir?

Toprakta meydana gelen titreşim, sarsıntı ve depremi ölçmek için kullanılan cihaza verilen isimdir. Rasathaneler tarafından özellikle deprem için kullanılan bu cihaz, depremin yerini, şiddetini, saatini, süresini kaydederek bilgi vermektedir.

Ayrıca şiddeti 8 den büyük olan depremlerde ise şiddet artık ölçülmez. Bu tip depremler “çok çok şiddetli” sınıfında yer almakla beraber, ölümcül olabilmektedirler.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir