Black Friday ( Kara Cuma ) Nedir?

Yıl içinde özel diye nitelendirilen bazı günler vardır. Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü v.b. İşte bu tarz günlerde çeşitli marka ve mağazalar indirime girer dolayısıyla bu durum da alışveriş sayılarında artışa sebep olur. İnsanlar gerçek indirimleri takip ederek alışveriş ihtiyaçlarını özellikle bu günlere denk getirmeye çalışır. Alışveriş ve indirim dediğimiz zaman gerek televizyonlarda, gerekse gazete manşetleri ve mağaza vitrinlerinde sıkça gördüğümüz bir terim var. Black Friday ( Kara Cuma )
Peki bolca indirimin yapıldığı Black Friday nedir? Neden Kara Cuma denilmiş? Gelin yakından bakalım…

Kara Cuma ilk olarak Amerika’da 1952 yılında Şükran gününü izleyen ilk Cuma günü olarak belirlenmiş bir indirim günüdür. Şükran gününden sonra ki Cuma her yıl değişiklik gösterdiği için net bir tarihi yoktur. İnsanlar yapılan bu indirim sayesinde Noel öncesi alışverişlerini yapar ve yeni yıla aldıkları hediyeler, belki de ihtiyaçları olan yeni ürünlerle girerler.

Kimine göre gerçek bir alışveriş fırsatı olan, kimine göre de kapitalist düzenin aşırı tüketimi teşviği olan Black Friday ününü Amerika’nın dışına taşımış ve kendisini özel bir gün olarak kabul ettirmiştir. Bugün ülkemiz dahil bir çok ülkede geçerliliğini sürdüren bir indirim günü haline gelmiştir.

Ülkemizin müslüman oluşu ve Kara Cuma adının hoş karşılanmayıp, belki de yanlış anlaşılacağı hesaba katılarak, Türkiye’de bu ismi Muhteşem Cuma, Şahane Cuma, Efsane Cuma… gibi birçok değişik isimle değişmiş halde görebiliyoruz. Fakat özünde yine indirim yapma ve alışverişleri canlandırma felsefesini barındırır.

Neden Kara Cuma?

Cuma bizlerce kutsal bir gündür ancak alışverişlerin yoğunlaştığı bu güne neden Black Friday (Kara Cuma) denilmiş? Gerçekten alınmamızı gerektiren bir durum var mı, yoksa tamamen tesadüf mü?

Tarihe doğru yolculuk yaptığımızda bu adın ortaya çıkışıyla alakalı güçlü bir iddia ile karşılaşıyoruz. Amerika’nın Philadelphia kentinde bir mağazanın kendi reklamı için oldukça büyük miktarlarda indirime gitmesi ve müşterilerin akını sonucunda çıkan izdihamda ölen insanların olması isminin doğuşuyla alakalı en güçlü iddiadır. İnsanların ölümü dolayısıyla Kara denildiği söylenir.

Bu indirim sebebiyle yaşanan izdiham Cuma gününe denk geldiğinden, bir gazete de bu durum Kara Cuma İndirimleri olarak kaleme alınır. Daha sonra da bu isim benimsenir ve dilden dile gezerek Amerika sınırlarını aşıp bütün dünyada Black Friday ( Kara Cuma) olarak lanse edilir.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir