Bitcoin (BTC) Nedir? Nereden Alınır? Güvenli Mi?

Günümüz şartlarında ülkelerin büyüklüğü, gücü fark etmeksizin dünyadaki çoğu ülkenin ekonomik sıkıntılar yaşaması yeni yöntemlerin doğuşuna zemin hazırladı. İlerleyen teknolojinin de yardımıyla alternatif para, emtia, ziynet yada değer üretme yoluna gidildi. Böylece hayatımıza “kripto para (cryptocurrency)” diye adlandırılan yeni para birimleri girmiş oldu. İnternet ve teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanan bu paraların en meşhuru şüphesiz Bitcoin (BTC) dir. Peki Bitcoin Nedir? Nereden alınır ve güvenli midir? Gelin yakından inceleyelim…

Bitcoin ilk olarak 3 Ocak 2009 tarihinde ortaya çıktı. Kurucusu ve manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto‘dur. Büyük ihtimalle takma bir isim olmakla beraber, bunun bir kişi mi yada bir topluluk mu yoksa sadece yapay zeka mı olduğu henüz netlik kazanmadı. Bu ismi ilk defa duyan birisinin aklına uzak doğulu insanlar gelse de, Bitcoin üreticisinin değil ırkı gerçek adı, yaşadığı yer bile bilinmemektedir. Ayrıca kurucuya saygı olarak 1 Bitcoin’in 100 milyonda birine de Satoshi adı verilmiştir.

Maksimum Bitcoin sayısının hayat boyunca sadece 21 milyon adetle sınırlı olacak olması, bu kripto parayı daha değerli kılan nedenlerden sadece birisidir. Bitcoin ile ilk alışveriş 2010 yılının Ocak ayında yapılmış olmakla beraber, o dönemde oldukça ucuz olan bu kripto paranın değerini anlatmak için, 10 bin Bitcoin ile sadece pizza alındığını söylemek yeterli olacaktır. Günden güne dolar karşılığı değişmekte olduğu için 10 bin Bitcoin’in ne kadar ettiğini söylemek doğru olmayacaktır. Ancak bu yazıyı okurken dolar olarak değeri ne kadarsa onu 10 bin ile çarptığınız da sadece pizza için ne kadar büyük bir servet ödendiği görülecektir.

Satoshi Nakamoto yayınladığı yol haritasında Bitcoin’in tanımını “eşten eşe elektronik nakit sistemi” olarak adlandırıyor. Aslında Bitcoin, bir bakıma elektronik paralarla yeni bir ödeme sisteminin kapılarını açan, merkezsiz olmakla beraber eşten eşe dijital nakit sistemi sağlayan bir uzlaşma (konsensüs) ağıdır. Merkezi otorite ve aracı kuruluşlar bulunmamaktadır. Öte yandan Bitcoin’in temelindeki teknoloji olan Blockchain (Blok Zincir) belki de bu güne kadar ortaya konulan en önemli kayıt sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Peer to Peer (P2P) – Eşten eşe sistem nedir?


Kısaca BTC olarak ifade edilen Bitcoin’in merkezsiz ve üçüncü kişilere ihtiyaç duymayan bir kripto olduğunu belirttik. Peki P2P nedir?

Peer to Peer yani eşten eşe sistem merkezi olmayan bu kriptonun her hangi bir kuruluştan onay beklememe ve eşler arasında kurulan bağlantı ve sistemler bütünüdür.

Yani bir bankanın aylar haftalar sürebilecek işlemini P2P sayesinde çok daha kısa sürede ve ucuz maliyetlerle yapabilmeyi sağlayan teknolojidir.

An itibariyle 2400 den fazla değişik hedefleri ve vaatleri bulunan kripto para mevcuttur. Bu kadar kripto paranın çok büyük bir kısmının yıllar geçtikçe eleneceği ve yok olacağı ön görülmekle beraber ayakta kalmayı başarabilenlerin geleceğinin parlak olduğu yönünde çok sayıda ön görü bulunmaktadır.

Bitcoin, dünyaca tanınan Binance gibi çeşitli kripto para borsalarından elde edilebilmekle beraber, Türk kripto borsalarından da alınabilir. Öyle ki İstanbul Nişantaşında bazı AVM’lerde kripto para ATM’si bile mevcuttur. Direkt Türk lirası karşılığında elde edilebilmektedir.

Güvenli midir? Aslında bunun cevabı hem evet, hem hayır.

Teknolojik anlamda ortaya konulan fikir ve işleyiş biçimi stabil olduğu kadar sağlamda duruyor. Yani ortada tıkır tıkır işleyen bir kodlar bütünü ve parlak bir zeka ürünü kripto para var. Bu teknik olarak güvenli denilmesini sağlıyor. Ancak, arkasında kim yada kimlerin olduğunu bilmemek, devlet yada devletler mi, kişi yada kişiler mi, farklı amaçları var mı yok mu, bunları bilmemek can sıkabiliyor. Öte yandan bu bilgilere ulaşılırsa merkeziyetsizlik özelliğini de kaybedecektir. Dolayısıyla yatırım yapmayı düşünenler bazı riskleri kabullenmek zorunda diyebiliriz. Ayrıca düşük fiyatlardan girip büyük kazançlar elde edenler olduğu gibi, yüksek fiyatlardan girip yıllar yada aylarca terste kalıp çok büyük zararlar elde edenlerde olduğu unutulmamalıdır.

Makale de bahsi geçen borsa, kripto para yada paralar kesinlikle yatırım tavsiyesi olmamakla beraber yatırım yapmak isteyen kişilerin de kendi araştırmalarını detaylı bir şekilde yapmaları, kaybettiğinde sıkıntıya düşecekleri miktarlarla borsaya girmemeleri yararına olacaktır.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir