Akdeniz Ateşi (FMF) Nedir?

Çoğu kişinin adını bile duymadığı yada karın ağrısı diye geçiştirdiği genetik bir hastalık olan “akdeniz ateşi (fmf) nedir? Semptomları nelerdir, komplikasyonları nedir ve tedavisi nasıldır?

İlk başta akıllara sıradan bir karın ağrısını getirse de, aslında kalıtsal ve krinok bir rahatsızlık olan akdeniz ateşi atakları başladığında, bir yada bir kaç günü kişiye zehir edebiliyor. Ne zaman geleceğini, yılda yada ayda kaç atak olacağını önceden kestirmeniz biraz zor.

Orjinal adı Familial Mediterranean Fever (FMF) olan bu rahatsızlık dilimize Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) olarak çevrilmiştir. Bu kıtasal bir rahatsızlıktır. Belli bir genin zamanla ebeveynlerden geçip mutasyona uğraması sonucu çeşitli karın ağrılarıyla keyif kaçıran bir hastalıktır.

Kıtasal bir hastalık olan akdeniz ateşi, genelde akdeniz ülkelerinin vatandaşlarında görülen bir türdür. İstisnaların görüldüğü olmuştur.

Kuzey Afrika, Yahudi, Arap, Ermeni, Türk, Yunan yada İtalyan vatandaşlarında atalarının dahil olduğu Akdeniz kökenli insanlarda görülen kalıtsal ve genetik bir rahatsızlıktır. Fakat Akdeniz Anemisi ile karıştırılmamalıdır. Akdeniz anemisi bambaşka bir hastalık olup, daha ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Semptomları Nelerdir?

Genelde atak zamanlarında şiddetli karın ağrıları olarak baş gösterir. Kişiye ve duruma özel farklı belirtilerde olabilir. Eklem ağrıları, göğüs ağrıları, kas ağrıları vb… Ama en büyük belirtisi insanı iki büklüm eden karın ağrısıdır. Bazen bu ağrılar o kadar şiddetli olabilir ki işe, okula gitmek bir yada yataktan kalkmak bile sorun haline gelir.

Aslında ne belirli bir sebebi ne de belirli bir tedavisi vardır. Çeşitli bitkisel haplarla durum geciktirilir, baskılanır. Burada hapların bitkisel oluşu sevindirici bir noktadır. Çünkü yaşam boyu günde bir kaç defa kullanılacaktır.

Doktorun tavsiye edeceği hap yada haplar kullanılmazsa zamanla çeşitli böbrek hasarları oluşabilir. Bazılarında eklem ağrıları ve eklem şişmesi olarak da görülebilir.

Çok bilindik ve kullanılan bir hapı vardır. Colchicine (Kolsişin) adındaki bu hap bitkisel bir ilaç olup FMF ataklarını baskıladığı görülmüştür.

Hamile hastalarda da, bebeklerde de kullanılmasında sakınca olmadığı söylenen bu hap en azından atakları azaltıp daha konforlu bir yaşam sağlar.

NOT: Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç yada hap kullanmayın. Ayrıca nedensiz karın ağrılarınız oluyorsa sebebini öğrenmek için bir araştırma hastanesinde incelemeden geçmek hızlı ve etkili sonuç almayı sağlayacaktır.

"Bilgi paylaştıkça çoğalır..."
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr
Share on Reddit
Reddit
Share on VK
VK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir